About me

Se afișează postările cu eticheta vara. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta vara. Afișați toate postările

Que sera...sera

Live-blogging de la sfârșitul vacanței de vară:
Bun, deci știe toată lumea ce începe mâine? (Cum nu mă? E prima zi de școală). Nu uitați să vă duceți. Bun. Baftă. Nu contează.
***

Lol, uite-mi umbra :))
Chiar dacă nu pare, ăștia doi chiar erau împreună...Ăsta da devotament frate...Și mai sunt unii care și-au luat scheitări la fel...șmecher (not).
Se pare că într-o relație nu mai e fain să ai personalitate & stuff... e ok dacă te lași așa, asimilat. Sau poate-s eu mofturoasă :| 

***
Apaterm are clădire dinamovistă în Galați (să nu uit să-i dau foc)... Oricum, mi s-a părut idiot că după ce vopsești o clădire în roșu, îi mai aplici și un set de draperii alb-roșii :|

***

Chestia asta s-a deschis în Galați (în curând poze din interior). Recomand magazinul din tot sufletul, ca să fiu sigură că nu mai cumpărați hainele care îmi plac mie. Numai că nu știu ce era în mintea celor care au deschis așa ceva...nu că nu ar avea clienți...slavă Cerului, și Răzvan atrage atenția asupra specimenelor doritoare de asemenea haine... Apoi nu că eu m-aș îmbrăca cine știe cum, dar (din punctul meu de vedere) nici chiar așa :|

***
Vara asta am avut una dintre cele mai mari revelații artistice de până acum (și m-am apucat să învăț C++ for Linux)...nu, pe bune... m-am (re)apucat de caricaturi (și am renunțat -definitiv- la teatru). Cred că o să mă țin de asta (n.r. caricatură) o vreme, dar nu acum (poate la facultate). Ideea e că cele mai bune idei de 
caricaturi îmi vin desenând în aer liber, și afară sunt 16 grade...așa că o să abandonez misiunea pentru moment...
Oricum nu o să scape nimeni fără caricatură. Poate doar eu...a, ba nu. Am deja una...
Am să revin cât de curând posibil cu lucrări din volumul 2... (bă, de parcă are vreo importanță asta...)

***
Bun, hai să vorbim despre progres. Ce este progresul? Progres se cheamă atunci când începi cu puțin și termini cu mult...sau când începi de la nimic și termini având tot. Și sunt extrem de bucuroasă că am avut onoarea de a asista la un progres de proporții vara asta.
Așa cum probabil știti deja, Lucia are un frate, care acum face foarte multe lucruri singur, deși la începutul vacanței nu putea să le faca. Unul din ele (pe lângă datul pe tobogan, băutul din sticlă de 2l, recitatul poeziilor, OPERATUL COMPUTERULUI) este plimbatul câinelui meu (cei care îl cunosc, știu că e treabă grea). Chiar dacă n-o sa vi se pară mare lucru, este, iar noi suntem mândre de el (chiar dacă plânge ca un dinozaur)!

***
M-a pwnat Adina. Adică, s-a folosit de faptul că dau la Facultatea de Matematica și mi-a dedicat un comic răutacios (ei aș, dar vreau s-o arătați cu degetul pentru că a fost răutacioasa). La faza care urmează orice student de la mate s-ar simți aiurea... băăă ratuano! Macar respect dacă nu altceva :))
Băăă...asta a fost urâtă! :|
Apropo...Zâmbilici se coace! :D
Tudor (nu Tudor Chirilă), pentru tine, fără sa te superi.... efectuează click >>>aici<<<

***
Muzică nouă. Mulțumesc Razvan pentru Kymany Marley :D (oricum rămâi raton).




Caricaturi

Selecție din "Caricaturi. Vol I"...Autor...eu...

<->Secțiunea Colegi <->

<->
<-> 

<->Secțiunea Profesori <->

<-> 

<-> 
<-> Secțiunea diverse <->

<-> Pentru că există oameni care nu știu să seteze limba engleză la Google Chrome, și nu știu să îl selecteze default browser...

*********
FIN
*********

ACEST ARTICOL ESTE UN PAMFLET. ORICE ASEMĂNARE CU PERSONAJE SAU SITUAȚII DIN VIAȚA REALĂ ESTE PUR ÎNTÂMPLĂTOARE.

Editare ulterioară:

În cazul în care nu ați înțeles că articolul este un pamflet și că nu trebuie să vă supărați, efectuați click stânga aici.

Balanța de verificare

Așa cum probabil ați observat, aruncând o privire fugitivă pe fereastră, dom'șoara toamnă, "mai s-a gândit" ea oleacă așa, și a zis că... (de ce nu?) să vină.
Mno, și în momente dinastea de...melancolie tomnatică (pune berea jos în momentul ăsta!), te gândești așa, ca un mare filozof, la ce ai făcut tu vara asta cu viața ta.
Ca să citez dintr-o foarte bună prietenă a mea : "A fost cea mai tare vară de până acum!", dar hai să nu fim modești. Chiar a fost. Numai că ceva îmi spune că așa o să zicem și la sfârișitul verii viitoare.
Dacă ar fi să stau să rememorez și să povestesc tot ce am făcut vara asta, aș termina...la vară. Și apoi ar trebui să o iau de la capăt...
Printre cele mai importante realizări se numară "Orbitor" de Mircea Cărtărescu, din care mai am de citit fix 32 de pagini... din 1479. Faceți voi calculul să vedeți câte foi înseamnă asta... (1447).


Apoi, noroc de prieteni, că nimic nu se compară la capitolul ăsta... Și cred că fiecare dintre noi, are prieteni să le mulțumească:
Mulțumesc, băăăă!

Și apoi nu numai lor (3) trebuie să le mulțumesc... dar nu încap atâtea poze.

Vară 2008 stats:

<-> Cea mai frumoasă zi: 12.07
<-> Cărți citite: 6 (ups..)
<-> Schimbat înclinație muzicală (ușor ușor, back to metal; Pentru asta, danke Andrei, Adina și Alina)
<-> Schimbat cola cu prețios suc de mere de la automat
<-> Mers n kilometri (unde n>25)
Ș.a.m.d

Și acum, muzica:



"Am cei mai buni prieteni de pe pământ!"

***
Editare ulterioară:
...Prietenii ințeleg...tot ce vor ei...

Make love, not Warcraft

Galațiul nostru mult-iubit, a fost, pentru 2 zile, centrul universului.

Adică, să încep cu începutul:
Vineri, 29 august, au urcat pe scena Zilelor Timișoreana, baieții de la Vița de vie.
Au cântat în deschidere: Interzis
Daaaa, am sărit mult, ne-am distrat de minune, și "Adi Destop" (Alina) a întreținut atmosfera foarte bine.
Pentru că în acest caz cuvintele sunt de prisos, am să vă arăt niște chestii de la concert. Să nu vă așteptați la cine știe ce stabilitate/calitate, pentru că atunci când am filmat/fotografiat eram prea ocupată să mă feresc de cei care făceau pogo la un metru în fața mea.


Și acum niște fragmente din concert:

Vița de vie - Iamma


Vița de vie - Te voi răpi


Vița de vie - Ozosep


Vița de vie - Praf de stele


Vița de vie - Varză


Mno, nu puteai să stai. Muzica și atmosfera au fost sublime. Am dansat și ne-am distrat de parcă am fi fost high cu toții. O să mai avem parte de o porție de Vița de vie anul ăsta, la Buzău.
Faza istorică a concertului a fost la melodia "Beat mort", când Adi Despot a cântat (probabil la vrăjeala) "Ciobănaș cu 300 de oi", iar mulțimea a răspuns: "Beat mort!".
***

Ieri seară, au venit ăi de la Cargo. Am fost și la ei. Atmosfera la fel de nebună, ceva mai puțină lume decât la Vița de vie, dar tot distracție s-a numit.
În deschidere: Six (Melodii de referință: Lacrimi și iaurt, Lacrimi și brânză, Lacrimi și zer, Lacrimi și caimac; Refren de referință: "Oi! oi! oi! oi! oi")
Dezamăgitor faptul că, spre deosebire de Vița de vie care a cântat 3 piese la bis, Cargo a rămas la 2... Oricum nu cred că există om care să zică că nu a fost fain la Cargo!
Pentru fotografii și filmulețul Cargo îi mulțumim Adinei.
Pentru fotografiile si filmulețele Vița de vie, aducem mulțumiri speciale Alinei și mie.
Cargo - Ziua vrăjitoarelor



Da mă, și am făcut "hora mare pe motoare" și săream atât de sus că puteam să vedem tălpile tipului de la tobe.
Sper să nu fi uitat ceva...

Editare ulterioară:
Bineînțeles, am uitat partea cea mai tare. Deci eram mulți frate. Da mulți (că am socializat cu lumea). Mno, și ne-am prins într-o horă mare și am sărit și făcuram și headbanging, de ne făcu lumea poze.
Apropo, să vedem cum dăm de ăia care ne-au făcut poze și ne-au filmat...
Și ar fi fain să știm și ce a găsit Rareș când a ajuns acasă și a deschis rucsacul în care noi toți am trântit arbitrar niște sandwitch-uri cu ketchup și o sticlă de Pepsi (mult mai agitată decât e permis prin lege).
Ați fost toți prea tari!

Rezumat

Rezumatul zilei de ieri:

DISCUTIE FILOZOFICA IN ASTEPTAREA MIEZULUI NOPTII, CARE A TRECUT PE LANGA NOI, PENTRU CA ERAM PREA OCUPATI CU NAPOLITANELE SI CU BEREA...

Zona Crepusculara (sunt uber...)

De cateva zile fac "sport" nonstop. Prin "sport" se intelege strabatutul orasului in lung si-n lat, ca deh, e mare si ai ce vedea...
Nimic nu este mai frumos decat sa mergi 6 ore fara sa te opresti, asta dupa ce vineri am fost la "cumparaturi" cu vesnica mea colega de banca (din drumetia aceea am descoperit ca exista foarte multe locuri de unde poti achizitiona pantofi cu toc de 10 cm+). De data aceasta insa a fost diferit, poate si din cauza prea multor episoade South Park vizionate de atunci.

Azi am trait o succesiune de evenimente care m-au facut sa cred ca suntem undeva in ...Zona Crepusculara :))

Spre exemplu, in imaginea alaturata puteti vedea cum este sa ai masina cu un cal putere (la propriu)... Pacat ca nu am putut sa surpridem in aceasta imagine si amenintarile cu moartea (...nu imi mai aduc bine aminte...) pe care le-am primit.

Vacanta a inceput sa creeze tot felul de monstri sacri, inca din prima saptamana. Eu m-am impiedicat, apoi o tipa (care a speriat un caine si a inceput lighioana sa latre) si nu in cele din urma o baba pe scarile facultatii (fiindca alerga, cred ca incerca sa scape cat mai repede de la cursuri - bizar este ca nu se tin cursuri duminica dupamiaza).

Strada principala de la mine din oras, a fost azi pentru o clipa goala...dar ce a urmat dupa a fost de cosmar... 2 masini BMW (un 320 si un X5) au inceput sa mearga in marsarier. Partea si mai proasta e ca au strabatut asa, cam 700 de metri, iar si mai stupid decat atat e ca evident mergeau pe contrasens...
Ma intreb daca nu cumva e noua moda in materie de masini... Nu conteaza ce masina ai atata timp cat poate sa dea inapoi...

In incercarea mea de a fi o buna prietena, i-am imprumutat Ioanei o carte. Nerabdatoare, ea a inceput sa o citeasca in maniera ei proprie si personala. Iata ce a iesit:

"De este barbatii incertitudini
A cutitul declanseaza si chiar

Spun trebui o sosim."


...Amin...
Ca sa elimin dilema: cartea era scrisa normal, insa Ioana, facand un remake la poezia "Hau hau" a marelui bagator de seama Mircea Dinescu, asta a obtinut...
Dealtfel, asa cum spunea si ea, daca citesti originalul nu e nicio diferenta... "Parca a deschis la vrajeala o carte si a luat cuvinte de acolo".
Am reinventat deci, conceptul de poezie. De acum poezie este un tot compus din bucatele luate de ici si de colo, care impreuna nu au niciun inteles aparent, si separat sunt total neinteresante.

Partea cea mai draguta a acestei epopee, a fost un catel care ne urmarea de la un balcon. Avem o poza si cu el, care va fi incarcata mai tarziu pentru ca paparazul de serviciu nu a semnat azi condica...

***
Cainele meu a capatat prostul obicei de a dormi pe cablul de la internet. Eu am presupus ca acest comportament bizar pentru un caine de apartament, are vreo legatura cu nevoia acestuia de a fi la curent cu trendul, cu informatia, de a fi ...uber (cel putin atat de mult cat poate fi un caine uber). M-am inselat. De fapt voia sa imi atraga atentia ca trebuie dus afara. Acest lucru nu m-a impiedicat sa port o discutie filozofica cu Ioana...

`Discutia are si continuare, dar in acest context nu intereseaza...

Frumoasa zi....Doamne ajuta maine!

Să mă răzgândesc?...să nu mă răzgândesc?

Înainte să plec la minunăție de olimpiadă de matematică (cu ocazia asta poate primesc și două trei șuturi de încurajare) m-am gândit eu sa încerc să mă dau mare că știu să merg pe skateboard. Nu, nu mi-am rupt niciun membru și nici n-am să-mi rup vreunul dat fiind faptul că voi arunca "scândura" la gunoi (de când tot spun...).
Ca să nu zică ****** că's blogger de 2 lei, anunț de pe acum că am să las să treacă câteva zile, fără un post (pentru că plec), iar când mă întorc promit solemn să îmi iau un domeniu de la RedHost sau orice alt host (cu rugămintea să mă împingă cineva de la spate).
În timp ce mama ma fugărea prin casa cu niște articole de campanie electorală, am mai încărcat niște melodii în .Box (pentru că am aflat în cel mai original mod posibil că dnb-ul place la lume).
Vreau să vină vara mai repede (eu una am motivele mele bine întemeiate). Cine nu vrea, să ridice frumușel două degețele și să iasă.
Acum să discut cu cei care au mai rămas, oameni iubitori de soare, de efectul de seră, de temperaturi de 50°C la umbră. La urma urmei chestiile astea sunt dureroase doar pentru populația care poartă skateshoes (nu neapărat cu șireturi roz :D și nu neapărat Adio). Să vină vara!
Vorba unei prietene: "Doriți treflă? Cultivăm treflă! Facem cereale de treflă, cafea de treflă, suc de treflă (...)"...sau era trifoi? Nu contează... Mi-au căzut mâinile recent pe niște caiete pe care scriam noi tot felul de aberații în "copilărie", unele mai porcoase, altele nu, după caz (exemplele cele mai relevante: Determinanții, Extratereștrii și fizica, etc.). Acum nici nu se mai pune problema de așa ceva, că nu da bine la CV. Recunosc că ne-am maturizat (chiar dacă nu se vede prea tare). Ne interesează cu totul și cu totul altceva decât să ascultăm Twisted Transistor la maxim și să zbierăm ca niște apucate la plodu' de la 3 care plânge nonstop. Eu am învățat să iubesc, m-am dat pe dnb (ce e drept foarte puțin influențată), pe calculatoare și pe arta de a fi nerd în adevaratul sens al cuvântului.
Ea a ramas la fel dar nu o mai înteleg ...Cred că m-am schimbat :)).
Așa cum îmi fac bagajele acum, ca să plec în cine știe ce colț de țară (Iași :X), așa mi-am făcut bagajele vara trecută și acum aș vrea să le aștept pe prietenele mele. Ioana, dacă citești aceste rânduri te rog să nu mă scoți din lista de ignore :D.
NU, era cuvantul cheie, și probabil nu m-am mai putut integra când am spus pentru prima dată "DA!".
Și nu te mai integrezi nici atunci când renunți să fii împotriva lumii, și te alături ei. Nu mai ești copil. Punct.

Gata. A sunat așa de furtunos >:)
Mi-am distrus căștile și acum trăiesc o dilemă: Să mă deplasez sau nu până la NSC să-mi iau căști? Sau mai bine să-i iau o ciocolata Iulianei (care a plecat fără mine până la Timișoara și înapoi). Da' nu mă răzbun eu? Ai să plângi după mine la vară Yuleano! :P :))
Pentru colega mea de banca: Am si eu o poza pe un blog :D Uite!

...dupa circa 2 ore...
Mi-am luat casti si acum le testez pe dnb-ul din calcultor. Asta o sa dureze o vreme, pentru ca am vreo 12 GB :D. Sunt bune! Nu pot sa redau prin cuvinte cum se aude cu ele :D Bass la puterea n :D. Nu mai am bani!!! :((